O mnemotechnikach słów kilka

Z czym kojarzy Ci się nauka języka obcego? Z uczeniem się zasad gramatycznych i robieniem mnóstwa ćwiczeń? A może z „wkuwaniem” listy słówek, które gdzieś tam kiedyś były, ale…. właśnie, co to było za słówko?  Mimo godzin spędzonych na uczeniu się słownictwa nie jesteś zadowolony z efektów Twojej pracy. Znasz to? Nie załamuj się 🙂 Są sposoby na to, aby zapamiętać szybciej i na dłużej 🙂

W tym wpisie skupię się na pokazaniu Ci 5 mnemotechnik, które pomogą w zapamiętaniu nowego słownictwa.

Czym są mnemotechniki?

Mnemotechniki to nic innego, jak sposoby które ułatwiają  zapamiętywanie nowych informacji i przypominanie ich sobie.

Ważna informacja: staraj się nie uczyć na raz zbyt dużej ilości nowego materiału – jeśli zechcesz przyswoić pięćdziesiąt słówek w jeden wieczór to owszem, jest to do zrobienia, pytanie tylko, na jak długo je zapamiętasz? Moim zdaniem „wkucie” na pamięć dużej ilości nowych wyrazów po to tylko, żeby zdać test, jest stratą czasu. Najlepiej skupić się na 7-9 słówkach/wyrażeniach „za jednym podejściem”. Następnego dnia lub później, kiedy się uczysz, przejrzyj „stary” materiał, i dodaj kilka kolejnych słówek.

Gotowi? Zaczynamy.

  1. Twórz skojarzenia

Im śmieszniejsze i mniej oczywiste, tym lepiej. Nasze mózgi lepiej zapamiętują nietypowe połączenia. Ja w ten sposób już dawno temu zapamiętałam słówko forest, czyli las. Gdy wyobrażałam sobie zauważoną kiedyś na półce w sklepie kawę FORTE spacerującą po lesie, nie zdawałam sobie sprawy, że właśnie użyłam mnemotechniki polegającej na trochę dziwnym skojarzeniu podobnie brzmiących słów o całkiem różnych znaczeniach J Polecam też tworzenie szalonych historii – im zabawniejsze/ dziwniejsze/ straszniejsze okoliczności stworzycie, tym na dłużej zapamiętacie słówka! J  Badania pokazują, że tam gdzie do gry wchodzą emocje, tam zapamiętywanie zachodzi skuteczniej 🙂

2. Odnoś się do siebie i swoich doświadczeń

Kolejny life hack uczących się: zapamiętasz na dłużej, gdy odniesiesz się do swoich doświadczeń. Ucząc się nowego słownictwa twórz zdania dotyczące Twojego życia.  W ten sposób słówka, które chcesz zapamiętać, nabiorą większego sensu, ponieważ będziesz je mógł odnieść do siebie.

3. Rysuj

Skuteczna – moim zdaniem – metoda, zwłaszcza gdy uczysz się idiomów 🙂 Mózg zapamiętuje obrazy, dlatego im bardziej nietypowy rysunek stworzysz, tym na dłużej zapamiętasz słówko.

4. Zdjęcia

Numer cztery to tak naprawdę ćwiczenie. Wybierz wyrazy, których chcesz się nauczyć, oraz jedną fotografię. Ułóż historyjkę dotyczącą zdjęcia, w której pojawią się wybrane przez Ciebie słówka. Zadanie może wydawać się trudne, ale im bardziej zaangażujesz mózg w tworzenie takiej historyjki, tym na dłużej zapamiętasz dany zestaw słówek!

5.Twórz kategorie wyrazów

Nie tylko takie ‘oczywiste’, typu: części ciała, szkoła, dom, zawody, ale też takie które zaangażują Twoje emocje, np. słówka które mi się podobają/ nie podobają; słówka które moim zdaniem fajnie brzmią; wyrazy, które mają dla mnie pozytywne/ negatywne skojarzenia. Tutaj znów – im bardziej nietypowo, tym zapamiętasz na dłużej.

Mam nadzieję, że ten zestaw mnemotechnik okaże się dla Ciebie przydatny. Wypróbuj przed kolejną lekcją angielskiego 🙂 Owocnej nauki!