Lekcje indywidualne czy kurs grupowy?

Niedawno rozpoczął się Nowy Rok, a wraz z nim część osób planuje wprowadzić w swoje życie zmiany czy dobre nawyki. Jedną z takich zmian bardzo często jest nauczenie się albo doskonalenie języka obcego. Szkoły językowe również w okresie noworocznym reklamują się i ogłaszają nabory na nowe kursy – takie w grupach i indywidualne. Tylko właśnie – który kurs wybrać?

Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy, jaki jest cel Twojej nauki i jak lepiej Ci się pracuje. Mam kursantów, którzy efektywniej uczą się na zajęciach indywidualnych, ale też takich, dla których spotkania w grupie są cenniejszym doświadczeniem. Przyjrzyjmy się dziś zatem troszeczkę bliżej i jednej, i drugiej opcji.  

Kurs grupowy

Jedną z zalet kursu grupowego jest możliwość pracy z różnymi osobami.  Jest to szczególnie ważne przy rozwijaniu umiejętności słuchania ze zrozumieniem i konwersacji, kiedy mamy możliwość – tak jak w życiu poza zajęciami – oswojenia się z tym, jak mówią inni (nie tylko lektor).

Uczestnicy kursów grupowych często są dla siebie wsparciem i motywacją – szczególnie w kursach egzaminacyjnych. Zauważyłam też, że często uczestnicy takich zajęć są bardziej zmotywowani do pracy samodzielnej i powtórek, ponieważ nie chcą „odstawać” od grupy i czują się niekomfortowo widząc, że inni np. nauczyli się nowych słówek, a oni nie (przez co ćwiczenie w grupie nie jest efektywne).

Kolejnym plusem zajęć grupowych jest możliwość poznania nowych ludzi, a nawet zawarcia nowych przyjaźni. Ja wszystkie swoje grupy zawsze wspominam z łezką w oku, bo – muszę przyznać – jako lektorka miałam (i nadal mam) niezwykłe szczęście do kursantów indywidualnych i grup, które prowadziłam 🙂 Znam tez przypadki osób, które na zajęcia grupowe chodzą nie tylko po to, żeby nauczyć się języka, ale też dla rozrywki czy jako element odskoczni od codziennych obowiązków 🙂

Kolejną, na pewno ważną kwestią, jest cena kursu. Zajęcia w grupie są tańsze niż zajęcia indywidualne.

Z drugiej strony czasem zdarza się tak, że poziomy uczestników grupy są różne, i nie zawsze jest możliwość wprowadzenia szybkich zmian (np. podziału grupy). Kiedy tak się dzieje i brak reakcji ze strony Szkoły, to kurs może nie spełniać oczekiwań. W takiej sytuacji ciężko pracuje się wszystkim – i osobom o niższym poziomie języka (ponieważ mają duże braki i czują się niekomfortowo), i tym, którzy dany język obcy znają lepiej (ponieważ w pewnym momencie zaczynają się nudzić, gdy nie otrzymują żadnych nowych wyzwań).

Podczas kursu grupowego trudniej jest też rozmawiać wyłącznie na tematy, które będą interesujące dla wszystkich. Jak to mówią – ile głów, tyle pomysłów i tyle upodobań. Czasem zatem przyjdzie Ci uczyć się o rzeczach, które nie do końca są dla Ciebie ciekawe.

Kurs indywidualny

W przypadku zajęć 1-1 największym atutem jest fakt, że lekcja jest w 100% dopasowana do kursanta i jego potrzeb. Ja zawsze na pierwszych zajęciach prowadzę „analizę potrzeb” Kursanta – czego najbardziej mój nowy Uczeń potrzebuje, na czym chciałby się skupić, na jakie tematy rozmawiać i które umiejętności ćwiczyć na lekcji, a co samodzielnie opracowywać w domu. Tempo pracy jest też dostosowane do potrzeb danej osoby – nie tak jak w grupie, gdzie wszyscy razem przechodzimy do kolejnego zagadnienia.  W przypadku zajęć indywidualnych, jeśli uczeń potrzebuje chwilę dłużej zatrzymać się nad danym zagadnieniem – po prostu ćwiczymy to jeszcze raz.

Lekcje indywidualne to też świetne rozwiązanie dla osób bardzo nieśmiałych lub takich, które boją się mówić na głos w języku obcym. Tutaj masz wyłącznie jednego słuchacza, i to takiego, który jeszcze może dać Ci wskazówki, jak poprawić to, co już potrafisz 🙂 Na zajęciach grupowych konwersacje są również bardzo istotnym elementem zajęć, ale zazwyczaj uczniowie pracują w parach/ grupach i lektor nie ma możliwości słuchania wszystkich na raz w tym samym momencie. Tutaj – na kursie indywidualnym – jest inaczej: Twój nauczyciel słucha wyłącznie Ciebie i może omówić czy poprawić Twoje pomyłki.

Lekcje 1-1 to bardzo dobra opcja gdy chcesz szybko nauczyć się języka, bo np. planujesz wyjazd za granicę (oczywiście przy dużym wkładzie pracy własnej) i gdy chcesz skupić się na konkretnym zagadnieniu (np. potrzebujesz zajęć konwersacyjnych albo chcesz poćwiczyć przed rozmową o pracę).

Zajęcia indywidualne są zazwyczaj droższe niż kurs grupowy, ponieważ cała uwaga lektora jest skupiona wyłącznie na Tobie, i lekcja jest dopasowana w 100% do Ciebie.  Tutaj moja rada – korzystaj z tego, że masz lektora „na wyłączność” i zadawaj pytania. Nie ma głupich pytań, pamiętaj! 🙂 Przecież po to uczestniczysz w lekcjach 1-1, żeby zapytać o wszystko, czego potrzebujesz.  I serio – nie ma się czego wstydzić.

Lekcje indywidualne – tak jak i kurs grupowy – także mają swoje minusy. Dla mnie głównym (i właściwie chyba jedynym) jest to, że ćwiczysz z tą samą osobą. Nawet jeśli Twój nauczyciel jest najfantastyczniejszy, to czasem, dla praktyki, dobrze jest poćwiczyć np. mówienie z kimś innym.  Na to jest jednak sposób 🙂 Po pierwsze, możesz słuchać języka obcego w Internecie (podcasty, filmy, muzyka…). Jeśli chodzi o mówienie, to możesz poszukać wśród znajomych osoby do poćwiczenia konwersacji, albo znaleźć tandem językowy (wymiana językowa).

Każdy z nas jest inny, ma inne cele i potrzebuje czegoś innego związanego z nauką języka. Niezależnie od tego, którą formę nauki wybierzesz to pamiętaj – lektor jest Twoim przewodnikiem, mentorem po świecie danego języka obcego.  Cała praca włożona w naukę będzie należeć do Ciebie 🙂 I dobrze – pomyśl o satysfakcji, którą poczujesz, gdy zaczniesz używać języka coraz płynniej 🙂 To świetne uczucie widzieć efekty czegoś, w co wkładasz dużo serca, czasu i pracy.

Jeśli zatem chcesz popracować nad językiem obcym to zastanów się, która forma nauki jest dla Ciebie bardziej odpowiednia i działaj 🙂 Życzę Ci powodzenia, i jak zawsze mocno trzymam kciuki. 🙂