Jak przygotować się do matury z języka angielskiego? Część 1.

Matura… dla jednych słowo „straszak”, dla innych – mobilizator. Dla większości uczniów szkół średnich rzecz nieunikniona 🙂 To przepustka, która otwiera drzwi na nowe możliwości: pójście na wymarzone studia, podjęcie pracy czy wyjazd za granicę. Tak, od dobrego wyniku na maturze sporo zależy…

 W tym wpisie omawiam dla Was egzamin pisemny z języka angielskiego. Podzielę się też linkami z wartościowymi materiałami w Internecie, z których możecie korzystać samodzielnie, przygotowując się do egzaminu dojrzałości. Ready? 🙂

Z jakich części składa się egzamin maturalny z języka angielskiego?

Egzamin maturalny składa się z  zadań sprawdzających umiejętności słuchania i czytania ze zrozumiem, znajomości środków językowych (ogólnie mówiąc: słownictwo i gramatyka) oraz tworzenia wypowiedzi pisemnej.  Z każdej części egzaminu można maksymalnie uzyskać  50 punktów.  Poziom podstawowy trwa 120 minut, natomiast rozszerzony – 150. Polecenia są w języku polskim.

Rozumienie ze słuchu

Znajduje się na początku arkusza i są to 3-4 zadania zamknięte: wielokrotnego wyboru (A-B-C), dobieranie, prawda/fałsz.

Na poziomie podstawowym czas na wykonanie to około 20 minut, maksymalnie można otrzymać 15 punktów, co stanowi 30% wyniku matury.

Na poziomie rozszerzonym ta część trwa około 25 minut, można z niej uzyskać 12 pkt, co daje 24% wyniku matury.

Rozumienie tekstu pisanego

Tutaj podobnie: zadania zamknięte, np. wielokrotnego wyboru, dobieranie, prawda/fałsz. Są to 3-4 zadania, za które na poziomie podstawowym łącznie można otrzymać 15 punktów (30% wyniku matury). Na poziomie rozszerzonym teksty są dłuższe, autentyczne lub adaptowane w minimalny sposób, i można otrzymać 13 punktów (26% wyniku matury).

Znajomość środków językowych

Na poziomie podstawowym to wyłącznie zadania zamknięte wielokrotnego wyboru i na dobieranie (np. właściwe tłumaczenie fragmentu zdania albo konstrukcji gramatycznej). Na poziomie rozszerzonym pojawiają się też zadania otwarte, np. tłumaczenie fragmentów zdań lub transformacje (czyli przekształcenie zdania tak, aby miało podobne znaczenia do zdania wyjściowego). Zadania sprawdzające znajomość środków językowych to 2-3 zadania z arkusza; na poziomie podstawowym można za nie otrzymać maksymalnie 10 pkt (20% wyniku matury), a na rozszerzonym 12pkt (24% wyniku matury).

Wypowiedź pisemna

Tutaj, drogi Maturzysto, na poziomie podstawowym zostaniesz poproszony o napisanie np. listu, emaila, wpisu na blogu lub forum internetowym, gdzie należy uzasadnić swoją opinię, stworzyć opis, zrelacjonować wydarzenie lub przedstawić wady i zalety danego rozwiązania. Długość tekstu to 80-130 słów. Natomiast na poziomie rozszerzonym należy stworzyć dłuższy tekst, na przykład artykuł publicystyczny, list formalny czy rozprawkę (długość tekstu 200-250 słów). Maksymalna liczba punktów na poziomie podstawowym to 10 (czyli 20% wyniku matury), a na poziomie rozszerzonym – 13 (26% wyniku matury).

Jakie materiały wykorzystać aby poćwiczyć przed maturą z angielskiego?

Po pierwsze, polecam przejrzenie Informatora Maturalnego ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Znajdziecie tam wymagania egzaminacyjne  oraz arkusze wraz z odpowiedziami z poprzednich lat.

Link tutaj: https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/arkusze/2018-2/

Aby poćwiczyć słówka, polecam gorąco aplikację Quizlet, która pozwala na tworzenie swoich fiszek lub korzystanie z gotowych zestawów 🙂 Aplikację możecie zainstalować na telefonie. Po zalogowaniu możecie albo dodawać własne zestawy słówek, ćwiczyć je w grach oraz testować się, albo skorzystać z gotowca, na przykład tego: https://quizlet.com/subject/Macmillan-Repetytorium-Maturalne/ (zestawy słownictwa maturalnego stworzone przez wydawnictwo Macmillan). Możecie też wymieniać się stworzonymi przez siebie zestawami (udostępniać je sobie).

Nieocenione w przygotowaniu do egzaminów są dobrej jakości słowniki. Ja polecam te:

https://www.ldoceonline.com/   (angielsko – angielski)

https://dictionary.cambridge.org/ (angielsko – angielski; angielsko – polski; polsko – angielski)

www.diki.pl (angielsko – polski/ polsko – angielski)

Każdy w tych słowników zawiera przykłady zdań (można zatem sprawdzić kontekst danego słówka), a także posiada inną ważną funkcję: guziczek z prawidłową wymową 🙂

Jak zapewne zauważyliście, umiejętności językowe: słuchanie i czytanie ze zrozumieniem, stanowią dużą część zarówno matury na poziomie podstawowym (60%), jak i rozszerzonym (50%). W ramach treningu maturalnego polecam te strony:

https://breakingnewsenglish.com/   oraz    https://www.newsinlevels.com/

Tutaj możecie słuchać i czytać/ tylko słuchać/ tylko czytać, na różnych poziomach zaawansowania, i wykonywać zadania sprawdzające czy wszystko poprawnie zrozumieliście 🙂 Dodatkowo, teksty są bardzo interesujące, bo dotyczą newsów ze świata. Tu nie ma wymyślonych historii, wszystko jest oparte na faktach. 🙂

Kolejna strona gdzie możecie ćwiczyć czytanie, słuchanie, gramatykę i słownictwo to www.learnenglishteens.britishcouncil.org   Tę stronę polecam ze względu na ciekawe treści, a poza tym wiadomo: nie samą maturą żyje człowiek, wiec jeśli odwiedzicie zakładkę „Study break” oraz „Magazine”  możecie obejrzeć ciekawe filmiki (np. z życia w Wielkiej Brytanii) czy poczytać artykuły (np.o modzie, rozrywce czy sporcie).

Jeśli chcecie poćwiczyć gramatykę i słownictwo, sprawdźcie stronę: www.ang.pl (Szlifuj swój angielski) – znajdziecie tu mnóstwo wyjaśnień gramatycznych i ćwiczeń językowych. .

Ostatnia strona, gdzie znajdziecie typowo maturalne ćwiczenia z ubiegłych lat to: https://www.e-ang.pl/Matura.html

Jeśli natomiast chodzi o pisanie, to oprócz tego, ze stworzycie tekst, przydałoby się, aby ktoś go sprawdził. W części pisemnej oceniane są (oprócz odniesienia się do wszystkich punktów z polecenia) także prawidłowe użycie gramatyki, bogaty zasób słownictwa, spójność i logiczne połączenia tekstu. Polecam zatem, abyście ćwiczyli pisanie, ale też pokazali je do sprawdzenia nauczycielowi. Jeśli nie macie takiej możliwości, możecie wymieniać się z kolegą/ koleżanką gotowymi pracami, czytać je i próbować wyłapywać pomyłki. Sami czasem nie widzimy ‘poważnych’ błędów, a świeże spojrzenie na pracę może pomóc 🙂 Pamiętajcie jednak, że porada osoby która bardzo dobrze zna język jest w tym przypadku korzystniejsza.

Cóż, teraz nie pozostaje nic innego jak zacząć działać! 🙂 Mam nadzieję, że moje propozycje okażą się dla Was przydatne.

W kolejnym wpisie – matura ustna. Stay tuned! 🙂