Jak efektywnie uczyć się angielskiego?

To pytanie, które zadaje sobie mnóstwo moich znajomych. Co zrobić, żeby w końcu, po latach nauki w szkole i na kursach językowych, swobodnie mówić po angielsku? Moja odpowiedź jest bardzo prosta i wcale nie odkrywcza: mieć jak najczęstszy kontakt z językiem i ćwiczyć wszystkie umiejętności.


PO PIERWSZE: DLACZEGO TO ROBISZ

Prawdopodobnie każdy z nas ma inną motywację do nauki języka obcego. Basia potrzebuje angielskiego żeby zdać certyfikat i dostać się na studia za granicą, a Marek żeby dogadać się ze szwagrem, który pochodzi z Anglii. Kinga znów często podróżuje i chce czuć się pewniej podczas wyjazdów, a Bartek chciałby lepiej radzić sobie w spotkaniach biznesowych.  Ważne, żebyś wiedział/a po co to robisz. W jakim celu tak naprawdę poświęcasz swoje zasoby: czas, pieniądze, zaangażowanie?  Kiedy Twój cel jest dla Ciebie jasny i klarowny, dużo łatwiej przyjdzie Ci zmotywowanie się do pracy.


ZNAJDŹ SWÓJ ULUBIONY SPOSÓB NA NAUKĘ

Każdy z nas ma inne preferencje – jedni uczą się przeglądając własnoręcznie zrobione notatki, inni wolą używanie  aplikacji do nauki słówek (jak np. Quizlet). Jedni – w ramach kontaktu z językiem – wybiorą wysłuchanie podcastu, inni – przeczytanie artykułu. Ważne jest to, aby nauka sprawiała Ci frajdę. Jeśli interesuje Cię szczególnie konkretne zagadnienie, znajdź na przykład blog  o takiej tematyce i czytaj go regularnie. Szybciej i efektywniej zapamiętujemy treści, które są dla nas ważne i interesujące.


CODZIENNIE KILKA MINUT

Nie odkryję Ameryki pisząc, że aby nauczyć się języka obcego na takim poziomie, jaki jest dla Ciebie satysfakcjonujący, dobrze jest ćwiczyć regularnie. Jeden czy dwa razy w tygodniu, czy to podczas zajęć indywidualnych, czy grupowych, to niestety za mało… Lepiej mieć kontakt z językiem codziennie po 10 minut, niż raz w tygodniu przysłowiowo „przysiąść” na godzinę czy dwie. Tutaj sprawdzi się zasada: im mniej, ale częściej się uczysz, tym więcej zapamiętasz.


REGULARNOŚĆ TO KLUCZ DO SUKCESU

Regularne powtórki to jedna z zasad efektywnej nauki. Nowy materiał powinniśmy sobie „dozować” (czyli nie rzucać się na listę pięćdziesięciu słówek na raz z zamiarem ich zapamiętania), i regularnie powtarzać. Chodzi o to, aby jak najwięcej treści zostało przetworzonych i trafiło do naszej pamięci długotrwałej. Oczywiście, można „wkuć” na pamięć listę słówek i zastosować zasadę 3Z (zakuć, zdać , zapomnieć), pytanie tylko: po co? Powtarzając regularnie, łącząc nowy materiał ze starym, mamy pewność, że zapamiętamy więcej i na dłużej. Przy powtórkach słownictwa świetnie sprawdzają się fiszki – czyli zestawy karteczek, gdzie na jednej stronie znajduje się np. nowe słówko czy wyrażenie, a na drugiej – tłumaczenie i przykład zdania. Fiszki można wykonać samodzielnie (do czego bardzo zachęcam!) – na karteczkach albo w aplikacji (np. Quizlet), bądź kupić gotowy zestaw.


WYZNACZAJ SOBIE CELE

Takie małe. Na przykład: w tym tygodniu przeczytam jeden artykuł/ rozdział z książki po angielsku. Albo nauczę się 10 nowych wyrażeń związanych z czasem wolnym. Albo obejrzę jeden odcinek ulubionego serialu w oryginale. W ten sposób, jeśli wykonasz to, co sobie założyłeś/aś, wzrośnie Twoja motywacja do nauki i wiara we własne możliwości.


BĄDŹ DLA SIEBIE WYROZUMIAŁY

Co z tego, że kolega czy koleżanka zapamiętuje słówka w mig, albo rozumie wszystko, nawet gdy ogląda filmy w oryginale? Wiem że to zabrzmi jak cliché, ale na prawdę nie ma sensu porównywanie się. Każdy z nas jest inny, każdy ma inne doświadczenia i przygody związane z nauką języków obcych. Być może wcześniej nie wiedziałeś/aś, jak się efektywnie uczyć? Dobra wiadomość jest taka, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć 🙂


PAMIĘTAJ, ŻE TO OD CIEBIE ZALEŻY NAJWIĘCEJ

Możesz mieć najfantastyczniejszego nauczyciela i najlepsze materiały, jeśli jednak jedyną zaangażowaną osobą podczas zajęć będzie Twój lektor…. to widzę sprawę czarno. Mimo najszczerszych chęci ja, jako lektorka, nie mam takiej mocy aby rzucić na Ciebie magiczne zaklęcie które sprawi, że bez wysiłku zapamiętasz nowy materiał i odświeżysz sobie to, czego już kiedyś się uczyłeś/aś. Nie mogę też „otworzyć” Twojego mózgu wlewając  tam eliksiru  ANGIELSKI, byś po wyjściu z lekcji biegle się porozumiewał/a. Nauka języka jest procesem. Wymaga pracy, cierpliwości i zaangażowania. Zadaniem nauczyciela jest pomoc Tobie w zrozumieniu materiału, wyjaśnienie wątpliwości, nakierowanie Cię na „właściwe tory”. Jednak bez Twojego zaangażowania (czyli powtórek, odrabiania pracy domowej, regularnego przychodzenia na zajęcia) efekty nie będą takie, jakich oczekujesz.  


Część z Was zapewne zna już te zasady, watro je jednak przypomnieć i co najważniejsze – wprowadzić w życie 🙂 Życzę powodzenia i wytrwałości w nauce na kolejne miesiące 🙂