Jak Brytyjczycy obchodzą Święta Bożego Narodzenia?

Boże Narodzenie zajmuje bardzo ważną pozycję wśród świąt w Wielkiej Brytanii. Przygotowania rozpoczynają się dużo wcześniej niż w Polsce. Nigdy nie zapomnę swojego zdziwienia, gdy będąc w Londynie na samym początku września (staż) mijałamplakaty i banery przed restauracjami z informacją o rezerwacji miejsc na obiad świąteczny. W połowie października pojawiły się w sklepach dekoracje świąteczne, natomiast iluminacja świąteczna na ulicach rozbłysła już w połowie listopada.

Co się dzieje w Wielkiej Brytanii przed Świętami?

Od początku grudnia organizowane są przyjęcia świąteczne, a w wielu firmach panuje zwyczaj Secret Santa (czyli losowanie, kto komu kupuje upominek świąteczny). Brytyjczycy ozdabiają tez swoje domy choinkami i dekoracjami świątecznymi.

Przed Świętami Bożego Narodzenia Brytyjczycy wysyłają lub wręczają bliskim, znajomym, współpracownikom kartki świąteczne (Christmas cards). Dla mnie – fanki każdej formy pisanej własnoręcznie – to piękna tradycja 🙂 Pierwsza kartka świąteczna została stworzona ponad 170 lat temu, właśnie na prośbę brytyjskiej rodziny królewskiej.

W wielu szkołach organizowane są Jasełka (Nativity Play) lub koncerty bożonarodzeniowe, często  połączone z akcjami charytatywnymi (tak było w szkole, w której ja odbywałam swój staż). Dochód ze sprzedanych biletów czy aukcji przeznaczany jest dla organizacji charytatywnych.  Uczniowie przygotowują się do swoich występów na długo przed Świętami.

Christmas Day

Dzień Bożego Narodzenia (Christmas Day), czyli 25 grudnia, to dzień, w którym w Wielkiej Brytanii odbywa się główna celebracja Świąt. W Polsce, zgodnie z tradycją, świętowanie zaczynamy już w Wigilię (24 grudnia): zasiadamy do uroczystej kolacji, łamiemy się opłatkiem i składamy sobie świąteczne życzenia. Wiele osób udaje się też o północy do kościoła na Pasterkę. W Wielkiej Brytanii nie ma zwyczaju uroczystej kolacji 24 grudnia. Niektórzy jednak udają się na specjalne nabożeństwo w nocy, podczas którego czyta się fragmenty Pisma Świętego i śpiewa kolędy.

 25 grudnia rano dzieci otwierają prezenty świąteczne, które znajdują pod choinką albo w skarpetach świątecznych (Christmas Stockings) zawieszonych przy łóżku.  Tradycyjnie, dla Świętego Mikołaja zostawia się brandy i okrągłe ciasteczka (mince pie) przypominające babeczki, wypełnione suszonymi owocami (nie jak w Stanach Zjednoczonych – mleko i ciasteczka J )

Tego dnia Brytyjczycy spotykają się z rodzinami na uroczystym obiedzie, gdzie nie może zabraknąć pieczonego indyka, pieczonych ziemniaków i innych warzyw (prym wiedzie brukselka), małych kiełbasek owiniętych w boczku (chipolata), specjalnego sosu (gravy) oraz deseru: Christmas pudding.

Christmas pudding to rodzaj bardzo gęstego ciasta z suszonymi owcami i przyprawami, które przygotowuje się na długo przed Świętami. Ciasto trzeba ugotować na parze, później nasącza się je w alkoholu, gotuje ponownie, nasącza w alkoholu po raz kolejny i wkłada do ognia J

W Dzień Bożego Narodzenia Brytyjczycy słuchają też orędzia królowej Elżbiety II, która składa życzenia świąteczne i podsumowuje mijający rok.

Jedną z tradycji świątecznych w Wielkiej Brytanii są tzw. „Christmas crackers”. To takie  małe tekturowe rurki owinięte dekoracyjnym papierem. Do środka wkłada się  małe „prezenty”, np. papierową koronę, karteczkę z żartem, malutką zabawkę czy coś słodkiego. Aby otworzyć Christmas Cracker należy pociągnąćgo z dwóch stron, zabawka wydaje charakterystyczny dźwięk, i stąd nazwa 🙂

Boxing Day

Boxing Day

26 grudnia to w Wielkiej Brytanii dzień, w którym sklepy rozpoczynają „czyszczenie magazynów”, w związku z czym Brytyjczycy udają się na zakupy. Nazwa tego dnia wywodzi się z czasów panowania Królowej Wiktorii, gdy to zamożni mieszkańcy Wielkiej Brytanii wręczali upominki świąteczne osobom ubogim. Ten dzień był też dniem wolnym od pracy dla służących w bogatych domach. Ponieważ upominki wkładano do pudełek (ang: box), stąd wzięła się nazwa święta.

12 dni Świąt

Okres Bożego Narodzenia trwa 12 dni. Jeden z przesądów mówi, że wszystkie ozdoby świąteczne powinny zostać zdjęte 6 stycznia – w przeciwnym razie przyniesie to nieszczęście.

Które z brytyjskich tradycji świątecznych są dla Was najciekawsze?